Nasz samorządowy „Miś Uszatek” ma już 50 lat!

- Składamy, całemu zespołowi pedagogów i pracowników podziękowania za kształtowanie nie tylko umysłów dzieci, ale także uczenie ich rzeczy mądrych i ważnych, które zmieniają ich wnętrza. To, jaką ważną rolę w tym procesie odgrywają pedagodzy, niech świadczą słowa znanego filozofa Roberta Fulghuma: „ Wszystkiego, co naprawdę warto wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu” – gratulowali pracownikom „Misia Uszatka”, jubileuszu 50-lecia placówki, burmistrz Mariusz Olejniczak i przewodniczący rady Miejskiej Grzegorz Cholewczyński.

28 maja 2019 roku, w samorządowym przedszkolu świętowano jego urodziny. Kierująca placówką Kamila Łopusiewicz wspominała, że pierwszym dyrektorem przedszkola była Kazimiera Kujawa, która pełniła tę funkcję w latach 1971-87, a potem przez kolejne 20 lat placówką zarządzała Grażyna Szurka.

– Przepracowałam w nim w sumie 35 lat – mówiła G. Szurka podkreślając, że „Miś Uszatek”, jako pierwsze słubickie przedszkole, już w 1972 roku nawiązało współpracę z placówką we Frankfurcie. To doprowadziło do tego, że w 1997 roku, podczas polsko-niemieckiego balu dla dzieci, który odbywał się w Słubicach, Grażyna Szurka i Marina Hendel, dyrektorka frankfurckiej "Euro-Kity”, wpadły na pomysł stworzenia przedszkola, do którego będą mogły razem chodzić maluchy z obu stron granicy. G. Szurka wspominała, że prawie trzy lata wydeptywały ścieżki w polskich i niemieckich urzędach, żeby "Euro Kita" mogła przyjąć przedszkolaków ze Słubic. Polska nie była jeszcze wtedy w Unii Europejskiej, ani w strefie Schengen i do 2007 roku dzieci ze Słubic codziennie przechodziły przez graniczny most ze specjalnym pozwoleniem od niemieckich służb granicznych.

Podczas urodzinowego spotkania gościły m.in. emerytowane nauczycielki, którym, za ich pracę w „Misiu Uszatku”, dziękowała m.in. dyrektorka K. Łopusiewicz. - To wy drogie panie wychowałyście dzieci i pokazywałyście im otaczający świat zarażając swoją pasją i ogromnym zaangażowaniem każdego dnia - mówiła.

Urodziny przedszkola były także wielkim przeżyciem dla dzieci, które na tę okazję przygotowały, bardzo ciekawy, program artystyczny, a śpiewając piosenkę Zbigniewa Wodeckiego „Lubię wracać tam, gdzie byłem” doprowadziły do łez niejedną osobę. Była jeszcze jedna urodzinowa niespodzianka. Wychowanek przedszkola Kamil Karmelita, dziś zawodowy muzyk, zabrał publiczność w świat niesamowitych dźwięków, które wydobywał m.in. z instrumentów perkusyjnych.

Jak bogatą historię ma to przedszkole można się było przekonać przeglądając kroniki pełne archiwalnych zdjęć z wielu niesamowitych spotkań, dziecięcych balów i wycieczek.