Słubice

  • Info24: Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów polożonych w Kunowicach
  • Info24: Informacja w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !

Frankfurtczycy poznali naszą słodką tradycję!

8 luty. Godzina 12.30, centrum handlowe Oderturm. Na stołach dziesiątki pączków, wokół nich dziesiątki zainteresowanych osób. O co chodzi z tymi pączkami? – pytają. Od pracowników Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji dowiadują się, że dziś w Polsce obchodzony jest Tłusty Czwartek. - Tłusty Czwartek? Pierwszy raz o tym słyszę – przyznaje mieszkanka Frankfurtu nad Odrą, jedna z wielu osób, które burmistrzowie Tomasz Ciszewicz i dr Martin Wilke częstują pączkami.

Z rozdawanych ulotek frankfurtczycy mogą się dowiedzieć, że kilkuwiekowa polska tradycja zakłada, że przed 40-dniowym postem, który poprzedza Wielkanoc, trzeba się porządnie najeść. Najlepiej tłustych pączków. Burmistrz T. Ciszewicz ostrzega wprawdzie, że taki pączek to bomba kalorii, ale, żeby tradycji stało się zadość, o kaloriach można dziś zapomnieć. Ze swoim kolegą, z frankfurckiego ratusza, nie tylko więc pączki rozdaje, ale też obaj ich próbują. W tym samym czasie w siedzibie „citySENIORENTREFF bez granic" przy ul. Słubickiej we Frankfurcie, pączki pieką seniorzy z obu stron Odry. O 13.00 będą nimi częstować mieszkańców, którzy wpadną do nich na kawę. Słubickimi pączkami od rana zajadają się też pracownicy różnych instytucji z obu stronach Odry, których odwiedzają pracownicy Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji. To oni byli pomysłodawcą akcji  z pączkami. Jest ona częścią projektu „ Europejskie Modelowe Miasto Współpracy Transgranicznej Frankfurt nad Odrą & Słubice”, współfinansowanego przez Unię Europejską.

facebook google plus one